WEDUKACJA 2024 - Spotkania autorskie z Tomaszem J. Kosińskim

Wedukacja 2024 baner

Podobnie jak latem 2023 roku, Tomasz J. Kosiński planuje cykl spotkań autorskich w kilku miastach w Polsce w okresie wakacyjnym.

Podajemy wykaz miast, do których autor zgłosił akces przyjazdu w określone dni lipca i sierpia 2024 oraz zrobienia prelekcji o Słowianach - ludziach słowa: Częstochowa, Opole, Zielona Góra, Olsztyn, Bydgoszcz/Toruń, Białystok, Lublin.

WENDICA - NATURALNY JĘZYK WIEDZY. Lexia 3 - Dualizm a równowaga we wszechświecie. Weda i Wieść.

Gemini

„Gemini” to konstelacja symbolizowana jako „bliźniaki” i nazwa utworzona z „Yama”, słowa w sanskrycie oznaczającego „powściągliwy”, „uzdę”, „sprzężony”, „sparowany”, „bliźniak”. Takze w irańskiej wersji, jako "Yemo”, to słowo oznacza „bliźniak”, które następnie przemieszcza się do Europy, gdzie „Y” zmienia się w „J” i ostatecznie staje się „G” przez co otrzymujemy „Gemini”, co oznacza „bliźniaki”.

WENDICA - NATURALNY JĘZYK WIEDZY. Lexia 2 - Lęg, czyli Ród, Gniazdo.

Lech znajduje gniazdo orła

Zapis nazwy miejscowej 'Elbląg' i jej niemiecki wariant 'Elbing', pokazują nam wyraźnie, że końcówki -ing, -in i -lin w ojkonimach są uproszczeniem i zlatynizowaną wersją wędyjskiego (prasłowiańskiego) morfemu *ląg/lęg - leże, legowisko, siedlisko, gniazdo, osada.

Dlatego 'Dublin' to 'Dęblin' (psł. dub - dąb), gdyż obie wersje ojkonimów pochodzą od Dęb+lęg, co oznacza 'Dębową osadę' (pośród dębów).

Nestor, czyli mity minionych lat

Nestor

„Powieść minionych lat” jest jednym z najważniejszych źródeł na temat najdawniejszych dziejów Rusi Kijowskiej, a także Polski i Słowiańszczyzny. Zapis kronikarski pierwszych edycji dochodzi do 1117 roku, a znane redakcje różnią się nieznacznie, w zależności od okresu powstania.

„Dagome iudex” – reinterpretacja T.J. Kosińskiego

tekst "dagome iudex"

Znany dokument „Dagome iudex”, datowany przez historyków na koniec X wieku, wciąż wzbudza wiele emocji, a badacze nie są zgodni zarówno, co do jego autentyczności, daty powstania, jak i prawidłowości odczytu zawartych w nim danych.