WEDUKACJA 2024 - Spotkania autorskie z Tomaszem J. Kosińskim

Wedukacja 2024 baner lista

Tegoroczny cykl prelekcji pt. SŁOWIANIE – LUDZIE SŁOWA dotyczy kwestii pochodzenia i rozumienia nazw „Słowianie” i „Polacy”. 

Tomasz J. Kosiński tłumaczę przy tym, kim byli nasi przodkowie, omawia pokrótce ich dzieje i dziedzictwo, a także wyjaśnia, czy należy mówić Słowianie czy Sławianie. 

Podaj również inne nazwy, jakimi określano naszych przodków, jak też neguję kojarzenie etnonimu Słowianie/Sławianie z terminem „niewolnik”. Słowianie byli bowiem ludźmi wolnymi, równymi wobec siebie i innych, żyjącymi w zgodzie z Naturą.

WENDICA - NATURALNY JĘZYK WIEDZY. Lexia 5 - Lel i Polel. Rzecz o lelach, czyli słowach pochodzących z duszy.

Bocian zwany lelkiem

Legendarni Lel i Polel (Leli Poleli, zlatynizowani na Lelum Polelum w czasach szlacheckich) to być może Lech i późniejszy Polech (Polak), potomek Lecha.

Zauważmy, że o Alcis (Alkach < Lelkach), boskich braciach czczonych przez Germanów, pisał Tacyt. A drewniane idole bliźniaczych bóstw znaleziono na terenie wschodnich Niemiec (dawne obszary słowiańskiego osadnictwa). Uważa się ich za odpowiedników Kastora i Polluxa (czyżby Poleha?).

WENDICA - NATURALNY JĘZYK WIEDZY. Lexia 1 - Wedukacja, czyli prawda i wiedza a nauka

Wedukacja

"Wedukacja" to "wed uczenie", czyli przekazywanie wedy (wiedzy). Słowo "edukacja" (ang. education) bez początkowego 'w' nie ma sensu wynikającego z rozumienia języka naturalnego, gdyż formant *ed- w tym przypadku nic konkretnego nie znaczy.