Opracowania historyczne

Możesz tu znaleźć i pobrać w PDF liczne, ważne prace historyczne, kroniki, roczniki pochodzące z okresu od starożytności do początku XX wieku (dokładnie do 1914 – I wojna światowa). Publikacje wydane w okresie po 1914 do czasów współczesnych znajdują się w dziale Publikacje naukowe. Natomiast wszelkie historyczne dokumenty, akty, listy, bez cezury czasowej, umieszczone są na stronie Dokumenty źródłowe.

Opracowania historyczne

AutorTytułDataOpis
Kętrzyński, WojciechNazwy miejscowe polskie Prus Zachodnich, Wschodnich i Pomorza wraz z przezwiskami niemieckiemi1879Odkłamywanie dawnych słowiańskich ojkonimów z niemieckich nakładek z okresu istnienia teutońskich Prus.
Krantz, AlbertVandalia, sive Historia de Vandalorum vera origine, etc.1518Historia Wandalów i ich wpływów w Europie Wschodniej. Krantz kładzie szczególny nacisk na ich wpływ w kontekście historii Słowian, gdyż określił Wandalów, jako Sclavoni - Słowian. PDF
Konstantyn VII Porfirogeneta (Constantine VII Porphyrogenitus)De Administrando Imperio1985
(I wyd. łac. w 952)
O zarządzaniu państwem to dzieło , gdzie w IV częśći poruszone są kwestię m.in. osiedlenia się Słowian w temie Morei. PDF
Tacyt, Publiusz KorneliuszGermania Tacyta1861
(I wyd. łac. ok. 98)
Przekład polski A. Naruszewicza "Germanii" (łac. De origine et situ Germanorum, dosłownie O pochodzeniu i kraju Germanów), jest etnograficznym dziełem o plemionach germańskich poza granicami cesarstwa rzymskiego. PDF
JordanesThe Gothic history of Jordanes in English version1915
(I wyd. łac. ok. 551)
„O pochodzeniu i czynach Gotów” (org. Getica), która jest skróconą wersją większej pracy Kasjodora "Historia Gotów" w 12 księgach, nie zachowanej do naszych czasów. PDF
Prokopiusz z CezareiHistoria sekretna1998
(I wyd. łac. ok. 553)
Wydanie polskie mniej znanego dzieła Prokopiusza opisuje zbrodnie, afery i intrygi dziejące się na dworze Justyniana i Teodory. PDF
Dębołęcki, WojciechWywód jedynowłasnego państwa świata1633Według autora protoplastami Królestwa Polskiego byli Adam, Set i Jafet, zaś pochodzenie Polaków Dębołęcki wywodził od Scytów, więc było predestynowane do panowania nad światem. Język słowiański miał pochodzić od biblijnego Adam („język adamowy”) i leżeć u podstaw greki, łaciny i innych języków. PDF (serwer Wedukacja)
Łukaszewicz, Maksymilian WładysławStarożytne Słowian ludy i ich odwieczne siedliska wedle Geografii Klaudiusza Ptolemeusza1893Rozprawa o starożytnych Słowianach na podstawie interpretacji dzieł Ptolemeusza.
Łukaszewicz, Maksymilian WładysławSarmacia-Lechia-Polska. Trojlistek słowianski - 18901890Obrazki ze starożytnych dziejów trójimiennego i trójjednego Narodu naszego.
Stalmach, PawełKsięgi Rodu Słowiańskiego1889Fascynująca opowieść zapomnianego, a niezwykle interesującego autora o dziejach Polaków i innych rodów słowiańskich.
Bogusławski, Wilhelm JózefDzieje Słowiańszczyzny północno-zachodniej do połowy XIII w. T. 11887Znane dzieło W. Bogusławskiego o dziejach Słowiańszczyzny północno-zachodniej. T.3.
Bogusławski, Wilhelm JoózefDzieje Słowiańszczyzny północno-zachodniej do połowy XIII w. T.21889Znane dzieło W. Bogusławskiego o dziejach Słowiańszczyzny północno-zachodniej. T.2.
Bogusławski, Wilhelm JózefDzieje_Słowianszczyzny_połnocno_zach T.3 - 18921892
Znane dzieło W. Bogusławskiego o dziejach Słowiańszczyzny północno-zachodniej. T.3.
Bogusławski, EdwardHistoryja Słowian. T. 1 - 18881888Historian Słowian w ujęciu autochtonisty Edwarda Bogusławskiego. T. 1.
Bogusławski, EdwardHistorya Słowian. T. 2 - 18891889Historia Słowian w ujęciu autochtonisty Edwarda Bogusławskiego. T. 1.
Gall AnonimKronika polska1116Pierwsza polska kronika, nieukończona. Spisana przez anonimowego autora zwanego Gallem Anonimem. Najstarszy zachowany rękopis, będący częścią zbioru dzieł historycznych nazywanych Kodeksem Zamoyskich, pochodzi z drugiej połowy XIV wieku i znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej
NestorPowieść lat minionych1113Staroruski latopis, opisujący dzieje państwa ruskiego (rusińskiego) od czasów najdawniejszych.
Kosmas
Kosmasa Kronika Czechów1125Dzieło historiograficzne, spisane przez praskiego kanonika, Kosmasa z Pragi.
n.n.Kronika polsko-węgierska1222Kronika zachowana w kilku łacińskich polskich rękopisach. Odkryta przez Joachima Lelewela w 1811 r. w rękopisie Sędziwoja z Czechła zachowanym w bibliotece poryckiej Tadeusza Czackiego[1]. Przyjmuje się, że została spisana po 1222 roku przez kogoś znajdującego się prawdopodobnie w kręgu węgierskiej kancelarii królewskiej. Dzieło opisuje dzieje Węgrów do wyjścia z praojczyzny po panowanie króla Władysława I Świętego. Kronika przytaczana w Polsce ok. 1254 roku w okresie kanonizacji św. Stanisława ze Szczepanowa.
n.n.Scriptores rerum Hungaricorum1200Kronika została spisana przez anonimowego notariusza ok. 1200 roku w typie przyjętym wówczas na zachodzie zwanym gesta. Dzieło powstało na przełomie panowania królów węgierskich Béli III i Béli IV. Kronika sięga od czasów najdawniejszych do połowy X wieku. Gesta Hungarorum przedstawiają wywód rodowy dynastii książąt siedmiogrodzkich.
Widunkind z Nowej KorbeiRerum gestarum Saxonicarum libri tres973Utwór literacki w formie kronikarskiej, spisany przez benedyktyńskiego mnicha Widukinda z klasztoru w Nowej Korbei.
Schurtzfleisch, M. Conradus Samuel & Georgius, JohannesRes slavicas recensebunt publice praeses1670Przegląd spraw słowiańskich w Wendlandzie. Autor potwierdza m.in. że jeszcze w XVII w. Słowianie uczyli swoje dzieci run wendyjskich.
Nugent, ThomasThe History Of Vandalia. Vol. I1766Opis antycznej i współczesnej autorowi Meklemburgii, historycznej Wandalii. Sukcesorami starożytnych Wandalów mają być Wendowie (Słowianie) i Sasi.
Nugent, ThomasThe History of Vandalia. Vo. 21769Opis antycznej i współczesnej autorowi Meklemburgii, historycznej Wandalii. Sukcesorami starożytnych Wandalów mają być Wendowie (Słowianie) i Sasi.
ThietmarKronika Thietmara1018Jedno z najważniejszych źródeł historycznych Europy Środkowej wczesnego średniowiecza stanowiący materiał źródłowy do historii wielu europejskich krajów m.in. Niemiec, Polski, Czech.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.