WENDICA - NATURALNY JĘZYK WIEDZY. Lexia 4 - Słowo, czyli rzecz. Słowianie, zwani też Słebami, łebscy ludzie słów i wiedzy.

Słebia

Przeglądając online "Słownik staropolski", który każdemu polecam, zdałem sobie sprawę z tego, jak wiele słów, używanych jeszcze 2-3 wieki temu, wyszło z użycia, jak się zmieniały ich formy gramatyczne oraz co tak naprawdę oznaczały i jakie jest ich pochodzenie. 

Żałuję niezmiernie, że wciąż nie ukończono "Słownika prasłowiańskiego" (doszli do K), który obejmuje jeszcze starsze formy i przykłady słów, jakich dzisiaj już nie używamy, ani nie rozumiemy. A mogą one wiele nam przekazać o dawnych czasach, życiu i kulturze naszych przodków oraz olbrzymiej wiedzy, jaką oni posiadali. Wyrażali ją właśnie w określonych słowach będących opisem otaczającej ich rzeczywistości. 

Podczas studiowania "Słownika staropolskiego", dłużej zatrzymałem się na kilkudziesięciu pozycjach, w tym na Krzykać, krzyczeć. Ten niepozorny czasownik natchnął mnie do pewnych rozważań, o których już wcześniej pisałem w swoich artykułach i książkach, ale warto je chyba tutaj przypomnieć. Zwłaszcza, że coraz bardziej przekonuję się do tezy, iż wyraz "słowo" może znaczyć "s/z [g]łowy". Bo, jak to ujęto w narracji chrześcijańskiej, "na początku było słowo", które "było u Boga" i "ciałem się stało".

Abstrahując od tego, iż jest to metafora odnosząca się do Jezusa, spróbujmy podejść do tego opisu bardziej dosłownie.

Wiemy, że *rzyk oznacza 'rzeknąć, rzec'. Dlatego imię Gęsierzyk (łac. Genseric) literalnie znaczy "gęsi krzyk". O porównaniach Słowian do ptaków pisałem wielokrotnie, chociażby w "Wierze Słowian".

Z czasem *ryk (*ric / *rix) zaczęło oznaczać rycerza, czyli woja, który ryczał przed walką, by przestraszyć wroga, a później nawet powstało od niego określenie 'króla' (łac. rex) lub 'bogacza' (ang. rich). 

Zatem Gęsierzyk mógł być już "gęsim rycerzem", albo nawet "gęsim królem" - gąsiorem. Czyli innymi słowy, był on władcą ze szlachetnego rodu, bo gęsi kojarzono z lęgiem, gniazdem, nowym życiem. Tak przy okazji, kto wie, czy na denarze Mieszka nie widnieje akurat gęś, bo orła ten rysunek nie bardzo przypomina. 

Dlatego też wyraz 'głęgol', od którego powstała nazwa 'głęgolicy' (głagolicy), to słowo, a odwołuje się ono właśnie do gęsiego gęgu (gęgania). Także termin "gens" (pochodzenie) oznacza rzeczywiście "gęś". Podobnych porównań i powiązań ludzi z gesiami jest znacznie więcej. 

Ale zajmijmy się bliżej rodowodem słowa "słowo'. Zauważmy, że czasownik "rzykać" - gadać, mówić, sławić, w formie dokonanej *rzec, jest tożsamy z rzeczownikiem "rzecz". Nawet po serbsku 'słowo' to po prostu реч 'reč', podobnie jak chorw./bośn. 'riječ'. Z myśli kołaczących się w głowie powstaje bowiem coś rzeczywistego, tj. rzecz - słowo, które pierwotnie mogło istnieć w znaczeniu "z [g]łowo". 

Zatem 'sława' to "s/z [g]ława", jako 'mowa', czyli wyrażanie myśli z głowy w słowach. A dowodem na taką etymologię ludową (właściwą ludziom) może być łaciński zapis "Sclaveni", czyli "Zglaveni". Przy czym, należy wiedzieć, że w łacinie antycznej litery 'c' używano do wyrażenia dwóch fonemów /k/ i właśnie /g/, zanim nie stworzono nowej litery G od C z kreseczką. Dlatego Kadłubkowy Grakh to Krak. 

Dodatkowym potwierdzeniem, że wyraz 'słowo' pochodzi "z głowy", także jako wyjaśnienie formy jego zapisu "s/z [g]łowo", może być - znany antycznym pisarzom - etnonim "Słebowie". Tak się składa, że ojciec niemieckiej lingwistyki, Jacob Grimm, tłumaczy go (Sueven/Sueben), jako Słewowie / Sławowie, czyli Słowianie (Sklawen/Slawen). Choć on akurat wiązał go ze "slobodą" - wolnością, co też jest warte uwagi. 

Moim jednak zdaniem, Słebowie mogą być ludźmi "Z łeba", tzn. "Z głowy", czyli, po dzisiejszemu, po prostu "łebscy" (mądrzy). Dopiero później zwani oni byli w uproszczeniu Słewami/Sławami, gdy i 's[g]łowo' 'słowem' się stało i w takiej formie zamieszkało między nami po dziś dzień. 

Inna opcja, to możliwość, że uważali się sami za namiestników, posłańców boga (głowy, łba) na Ziemi. Albo, w dość kontrowersyjnym rozumieniu, byli wręcz tymiż bogami lub ich potomkami - herosami (junakami, bohatyrami).

Pamiętajmy, że owi Słebowie mieszkali nad Łabą (Elbe<>Łebe), czyli Łebą, której nazwa kojarzy się nam właśnie z "łebem/łbem" - głową. To raczej nieprzypadkowy wybór znaczeniowy dla tego hydronimu. Łaba/Łeba była bowiem główną rzeką dla mieszkańców Słebii (wschodniej Germanii), jaka łączyła góry z morzem (Bałtykiem), metaforycznie uznawanym zapewne za "głowę" (łeb, szczyt) znanego im świata. Za morzem miała znajdować się kraina zmarłych - Nawia. 

W takim razie, najstarszym zapisem etnonimu "Słowianie" jest, nie greckie 

"Suobenoi" Ptolemeusza z 150 r. n.e., ale łacińskie "Suebi", odnotowane już przez Juliusza Cezara, a potem Tacyta oraz innych starożytnych pisarzy. 

Przypomnijmy, że tenże Tacyt opisywał Słebów, jako największy, najszlachetniejszy i najdzielniejszy lud zamieszkujący Germanię. Byli oni więc Germanami jedynie z geograficznego punktu widzenia, a nie etnicznego. To Słeby > Słewy > Sławy > Sławeni / Słowianie, spokrewnieni z sąsiednimi Lugiami (Lęgami / Lęhami) i Wendami (Wędami / Wenedami / Wedami / Wedunami / Wenetami / Wętami / Antami / Wandalami / Windulami / Winulami). O Sławii, jako największej krainie Germanii, pisał z kolei Adam Bremeński.

Idźmy jednak dalej. Skoro już wiemy, że 'słowo' to 'reč' (rzecz), czyli urzeczywistniona, wypowiedziana myśl, to, mając powyższe na uwadze, nazwa "Rzecz pospolita" oznacza "Słowo powszechne", czyli inaczej jest to "Sławia" (mowa je wyrażająca). Z grecka zwana "Lehią", bo gr. lexi 'lehi' to słowo, co potwierdza łac. lexicon - słownik.

Dlatego można twierdzić, że obecna nazwa naszego kraju jest tożsama z innymi słowiańskimi nazwami państwowymi, jak Słowenia, czy Słowacja. A powszechnie używany obecnie przymiotnik "Polska", czyli skrót od "Polahska" (podobnie jak Hrvatska, Česka, Blgarska, czy Svenska) stał się rzeczownikiem określającym Państwo Polskie (naszą rodzimą ziemię, krainę).

Czas sobie uświadomić, że zdrowy patriotyzm zbudowany jest na narodowej tożsamości, a ta jest oparta na wiedzy historycznej i tradycji oraz jest przejawem wspólnoty językowej i kulturowej. 

Także wszelka mądrość pochodzi z wiedzy, ale i pomyślunku oraz doświadczenia, a wyrażana jest słowami, znakami, gestami i działaniem. Przy czym, najbardziej nas tutaj interesujące słowa, to oporządkowane myśli pochodzące z głowy. To praweda (prawda), czyli swoiste "słowo boże" - wieść, obwieszczenie ([A]westa), które nasi przodkowie przekazywali mniej oświeconym ludom wędrując (wędując) po świecie, jako misjonarze Wedy.

W tym przypadku, nie jest to jedynie słuszna, objawiona mi wiedza tajemna, ale efekt przemyśleń, dedukcji, logiki, zdrowego rozsądku i kojarzenia faktów z różnych dziedzin. Z pewnością nie są to wyłącznie zabawy językowe, czy turbosłowiańskie konfabulacje, jakby niektórzy chcieli. A raczej propozycja niezależnego slawisty, jak można wyjaśnić sens i pochodzenie pewnych słów, pozostająca do dyskusji. 

#wendica #słebowie #Słowianie #wendowie #Lechia #Sławia #Suebia #Suebi #Suevi #łeba #Łaba